Our Product

cost of asphalt millings

2021 Asphalt Milling Cost Recycled Asphalt Cost

Asphalt Millings Cost Per Ton. Recycled asphalt is typically sold by the ton. One ton of asphalt millings covers 80 square feet at a few inches thick.A ton costs between $7 and $60, depending on the amount of recycled asphalt pavement in the mixture.The

More

2021 Recycled Asphalt Millings Cost Crushed Asphalt Prices

Dec 17, 2020· Recycled asphalt millings cost $10 to $20 per ton or $12 to $32 per yard, without installation. A 2-car asphalt millings driveway costs $1,200 to $3,600 installed or $2 to $5 per square foot on average. Crushed asphalt is available to buy from landscaping and paving companies.

More

How much does a ton of asphalt millings cost?

Mar 06, 2020· Recycled Asphalt Cost (Also Known as Asphalt Millings) The cost is typically between $7-$15 per ton depending on recycling company and percentage of recycled asphalt but can fluctuate to about $60. New asphalt can cost $100-$200 per ton.

More

2021 Asphalt Prices Cost Per Ton, Yard, Square Foot, Pound

Dec 17, 2020· Asphalt costs $40 to $80 per ton. The cost of asphalt is $0.75 to $2.00 per square foot for hot-mix. Blacktop asphalt prices are $80 to $160 per cubic yard. One pound of cold-mix asphalt costs $0.15 to $0.40 or $8 to $20 per 50-pound bag. Asphalt delivery costs $4 to $9 per ton.

More

Calculate Asphalt Millings cubic yards / Tons

Type in inches and feet of your project and calculate the estimated amount of Recycled Materials in cubic yards, cubic feet and Tons, that your need for your project. The Density of Asphalt Millings: 2,410 lb/yd³ or 1.21 t/yd³ or 0.8 yd³/t

More

How To Harden Asphalt Millings Upgraded Home

Jul 30, 2020· Asphalt millings (aka recycled asphalt) provides many benefits over traditional asphalt. First, it is cost-effective. A 600 square foot driveway paved with conventional asphalt can run you about $6,000 in materials, whereas a driveway paved with asphalt millings will cost in the range of $115!

More

4 Reasons to Consider Asphalt Millings over Gravel

One of our experienced asphalt milling contractors will be able to tell you if your asphalt pavement could benefit from millings. In this blog post, we will go over the four reasons why you should consider asphalt millings over stone gravel. 1. Lower Cost. Crushed asphalt millings are made out of recycled asphalt pavement. Since the material

More

How much does a ton of asphalt millings cost?

Mar 06, 2020· Recycled Asphalt Cost (Also Known as Asphalt Millings) The cost is typically between $7-$15 per ton depending on recycling company and percentage of recycled asphalt but can fluctuate to about $60. New asphalt can cost

More

Asphalt Millings For Sale Shoppok

Feb 02, 2021· Screened Asphalt Millings delivered $1 (Fredericksburg) We have screened asphalt millings available. We have unscreened millings available also.We can deliver and spread if needed and compact.Roc Construction LLC $30/ ton screened 12 ton minimum order$350/load flat rate for unscreened millings Pictures shown of the driveway are millings

More

Ohio Paving Willoughby, OH PARKING LOT MILLING & PAVING

Parking Lot Milling & Paving Costs. Below is our asphalt milling cost calculator. Simply identify the range of square footage your property falls into and multiply by the price listed. For Asphalt

More

Calculate the Cost of an Asphalt Driveway: Materials

Total Asphalt Driveway Cost: $7,220 or $4.81 per square foot. The analysis of this job shows that its cost was slightly higher than average due a small premium in trucking costs, the culverts

More

How many tons are in a yard of asphalt millings?

Apr 01, 2020· Recycled Asphalt Cost (Also Known as Asphalt Millings) The cost is typically between $7-$15 per ton depending on recycling company and percentage of recycled asphalt but can fluctuate to about $60. New asphalt can cost

More

4 Reasons To Consider Asphalt Millings Over Gravel

Cost. Asphalt millings are often considered recycled asphalt pavement essentially, they’re former asphalt projects being crushed into gravel. Because no new materials are used in creation or needed to be transported, cost

More