Jak pewnie widzieliście na moim Facebooku i Instagramie, w zeszłym tygodniu zawitałam na Ukrainę – do Kijowa, na konferencję Outsource People. Miałam przyjemność wystąpić na niej w roli speakera. Wystąpienia publiczne to zawsze dla mnie stresujący temat, a tym bardziej wystąpienie w języku angielskim. Mam jednak swoich kilka sposobów, które pozwalają mi się do nich lepiej przygotować i zniwelować stres. Podzielę się nimi z Wami w jednym z najbliższych postów – chcecie? A tymczasem dziś krótkie podsumowanie samej konferencji.

Outsource People Kiew 2017

Najpierw kilka słów o samej konferencji i skąd się tam właściwie wzięłam 🙂 Outsource People to konferencja skierowana do firm outsourcingowych, głównie z obszaru IT. W ramach wydarzenia dzielą się one swoimi doświadczeniami w zakresie marketingu i sprzedaży swoich usług, komunikacji z klientami, logistycznych rozwiązań, które stosują współpracując z klientami z całego świata. W zeszłym roku konferencja odbywała się w Krakowie, w tym roku podbiła Kijów. Wzięło w niej udział ponad 1200 uczestników o_O_

Skąd ja się tam wzięłam? Jeden z klientów mojej firmy, który jest właścicielem firmy outsourcingowej polecił mnie jako speakera 🙂 Sam występował w jednej z poprzednich edycji konferencji.

Jakie wyzwania postawiła przede mną konferencja

Podczas mojego przygotowania do konferencji obawiałam się kilku potencjalnych trudności:

  1. Wystąpienie po angielsku przed publicznością, dla której język angielski nie jest natywny.
  2. Wystąpienie na sali kinowej bez kontaktu wzrokowego ze słuchaczami i bez możliwości konwersacji z nimi.
  3. Opóźnienie mojego wystąpienia (tuż po mojej prezentacji musiałam wyjść, aby na czas zdążyć na lotnisko na lot powrotny).

Na szczęście okazało się, że były one bezzasadne 🙂 Język angielski uczestników i organizatorów zazwyczaj był na dobrym poziomie. Światło w salach kinowych było zapalone i do dyspozycji były dodatkowe mikrofony, żeby możliwa była dyskusja z uczestnikami, a organizacja była bardzo dobra i nie było mowy o opóźnieniu prezentacji.

Moje wystąpienie zostało bardzo pozytywnie odebrane – po prezentacji kilka osób podeszło porozmawiać na tematy poruszane przeze mnie, a kolejnego dnia napłynęło do mnie kilkanaście wiadomości na LinkedIn z pytaniami dot. prezentacji, prośbami o porady w zakresie marketingu ich firm, czy po prostu miłymi słowami i podziękowaniami za prezentację. To było bardzo fajne 🙂

 

Tu moja prezentacja 🙂


 

A kilka słów o tym, jak się przygotować do wystąpienia publicznego w języku angielskim, już niebawem 🙂

 

Kijów

Kiedy dostałam zaproszenie na konferencję – od razu się ucieszyłam! Nigdy bowiem jeszcze nie byłam w Kijowie i na Ukrainie. ‘Świetna okazja, żeby pozwiedzać’ pomyślałam 🙂 Okazało się, że moje loty układają się tak, że jedno popołudnie, dzień przed konferencją będę mogła poświęcić na zwiedzanie – niewiele, ale zawsze to coś. Niestety mój lot tego dnia się opóźnił kilka godzin i do hotelu trafiłam dopiero ok godziny 18 czasu kijowskiego. Było już za późno dla mnie, by zapuszczać się do miasta (hotel, w którym się zatrzymałam i w którym odbywała się konferencja, znajdował się 30 minut od centrum). Mam nadzieję, że będę miała jeszcze okazję zawitać do Kijowa i go troszkę pozwiedzać, bo Internetowe recenzje i przewodniki narobiły mi smaka 🙂

Wiedząc, że na zwiedzanie nie będę już raczej miała szans – zdecydowałam się na przejazd lotnisko – hotel komunikacją miejską (autobus, metro, autobus miejski). Uderzyła mnie bieda i nie najnowsze technologicznie rozwiązania. Obrazek jak z lat 90 z Polski. Zdecydowanie jest w tym mieście potencjał – potrzebuje jednak jeszcze trochę czasu na rozwój.

Zdjęcia z konferencji Outsource People, mojej wyprawy do Kijowa i nie tylko możesz podejrzeć na moim Instagramie.

Zachęcam do śledzenia! 🙂

 

Co mnie zaskoczyło

Nie wiedziałam, że na Ukrainie kultura sprzedaży i nawiązywania relacji, tak bardzo różni się od naszego polskiego podejścia 🙂 Każda rozmowa to było dla mnie wielkie zaskoczenie – bo każdy w bardzo bezpośredni sposób chciał mi coś sprzedać. Rozmowa bez wymiany wizytówek, a także zaproponowania swoich usług, to nie efektywna rozmowa dla uczestników tej konferencji. Dawno nie spotkałam się w Polsce z tak bezpośrednimi metodami sprzedaży (a może po prostu udaje mi się ich unikać, bo ich nie znoszę :)).

Nie przypuszczałam również, że spotkam tam tyle osób, które doskonale znają język polski. Było to dla mnie wielkie zaskoczenie – spotkałam co najmniej kilkanaście osób, które kiedy dowiedziały się, że jestem z Polski to przechodziły na nasz ojczysty język i tłumaczyły, że miały okazję mieszkać i pracować w Polsce. Niewiarygodne!

 

Rady, jeśli wybieracie się na konferencję do Kijowa

Kilka rad, jak przygotować się do konferencji w Kijowie:

  1. Lepiej używać języka polskiego niż angielskiego – większe prawdopodobieństwo, że ktoś Cię zrozumie “na ulicy”.
  2. Weź zapas wizytówek większy niż zwykle 😀 i przygotuj się na wiele sprzedażowych rozmów.
  3. Zaplanuj pobyt na dłużej niż czas trwania konferencji!

To co, kiedy wybierasz się na konferencję na Ukrainę? A może kolejna edycja Outsource People znów zawita do Polski – kto wie 😀