Jako manager prowadzisz zazwyczaj od kilku do kilkunastu rekrutacji rocznie. Podczas każdej z nich przeglądasz do kilkuset aplikacji kandydatów, ich CV, listy motywacyjne i zadania rekrutacyjne. W ciągu ostatnich kilku miesięcy kilkoro z moich przyjaciół, którzy zajmują stanowiska managerskie, prosiło mnie o “rzucenie okiem” na ich Curriculum Vitae. Na początku byłam zaskoczona, że osoby prowadzące rekrutacje, przygotowują swoje CV nie zwracają uwagi na zasady, które stosują wobec kandydatów. Po chwili zastanowienia doszłam jednak do wniosku, że wynika to z tego, że osoby na stanowiskach managerskich rzadko szukają pracy – zajmując swoje stanowiska kilka a czasem nawet kilkanaście lat.

Na podstawie kilkunastu takich konsultacji oraz doświadczeń z przygotowaniem własnego CV przygotowałam krótki poradnik, jak przygotować dobre CV managera.

Cel CV i wartości

CV stanowi element Twojej marki osobistej. Powinno być z nią spójne. Jeśli do tej pory nie zastanawiałeś się jaką markę chcesz budować, być może jest to doskonały moment, by to zrobić. Zastanów się:

  • jaki jest Twój cel zawodowy,
  • jakie są Twoje mocne strony,
  • jakie są Twoje kluczowe kompetencje,
  • jakie są Twoje obszary specjalizacji,
  • jakie są Twoje wartości, jako managera, eksperta i człowieka.

Może Ci w tym pomóc zastanowienie się, jakie Twoje cechy i kompetencje najczęściej podkreślają współpracownicy. A także zaprojektowanie swojej ścieżki zawodowej i poszczególnych kroków, które doprowadzą Cię do realizacji celów prywatnych i zawodowych.

Następnie przemyśl, jaki przekaz powinno nieść Twoje CV, jaki ma cel, kto jest odbiorcą i na co chcesz by zwrócił uwagę – co stanowi Twój wyróżnik.

Jeśli znasz swój wyróżnik i masz precyzyjnie określone cele zawodowe, dalsza część przygotowania CV, będzie tylko elementem realizacji planu.

Kolory

Zastanów się, jakie kolory korespondują z Twoimi wartościami, specjalizacją i kompetencjami. Wybierz 2-3 najważniejsze kolory. Staraj się unikać standardowych dla CV silnych, kontrastowych zestawień barw: czerń i biel, biel i granat.

Zastanów się, jakie CV trafiały na Twoje biurko lub skrzynkę e-mail. Które zwróciły Twoją uwagę? Klasyczne biało-czarne, czy kolorowe, z podkreślonymi wizualnie najważniejszymi informacjami? Żyjemy w kulturze obrazkowej – nie pozwól swojemu CV zginąć w gąszczu innych dokumentów.

Słowa kluczowe

Przed napisaniem CV warto zastanowić się, jakie słowa kluczowe, tagi, frazy najlepiej oddają charakter Twojej pracy i korespondują z zakresem obowiązków, który chcesz wykonywać, i stanowiskiem, które chcesz pełnić.

W moim przypadku są to na przykład: PR, Public Relations, marketing, rzecznik prasowy, brand manager, manager, product manager, etc.

Headhunterzy oraz HR managerowie otrzymują bardzo wiele aplikacji. Podczas selekcji kandydatów przeszukując bazę CV używają właśnie fraz/słów kluczowych odpowiadających stanowisku, na które szukają kandydatów. Przykładowo dla managera sprzedaży może być to: sprzedaż, dyrektor sprzedaży, sales manager, account manager, new business manager, etc. Postaraj się w swoim CV użyć słów kluczowych w mianowniku. Zwiększa to Twoje szanse na otrzymanie adekwatnych ofert pracy.

Już w moim pierwszym CV zamieściłam osobny akapit poświęcony celowi zawodowemu. Uważam, że kierowanie się w życiu jasną i długofalową wizją jest bardzo ważne i z takimi osobami również chcę pracować. CV zawierające informację lub przekaz, że kandydat zaprojektował świadomie swoją ścieżkę zawodową, zawsze otrzymują u mnie kilka dodatkowych punktów. To prywatna preferencja, ale z moich rozmów z innymi managerami wynika, że nie jestem jedyna 🙂

Taka krótka informacja więcej mówi o kandydacie niż długie opisy zakresu obowiązków na każdym stanowisku.

Podsumowanie zawodowe

Storytelling jest modnym ostatnio pojęciem. Przykładem słusznego w mojej opinii wykorzystania opowiadania historii w CV jest krótkie podsumowanie swojej kariery zawodowej. Suche fakty nigdy nie trafią tak dobrze do osoby czytającej CV, jak dobrze napisana historia. Takie podsumowanie pozwala zwrócić uwagę rekrutera na dokładnie te informacje, które chcesz podkreślić.

Obszary kompetencji

Od dawna w swoim CV nie opisuje obowiązków pełnionych na danym stanowisku. Przy długiej liście piastowanych stanowisk – opis zakresu odpowiedzialności i zadań dla każdego z nich wydłuża CV do kilku stron. Jak podkreślają rekruterzy – takie CV nie są często czytane. Rekomendowaną długością jest 1-2 strony A4.

Zamiast tego wymieniam najważniejsze kompetencje nabyte na drodze doświadczenia zawodowego. Zastanów się nad rozdzieleniem kompetencji miękkich od twardych. Jasny podział pozwala łatwo zweryfikować, czy kandydat spełnia stawiane przed nim oczekiwania i oszczędza czas managerom przeglądającym CV. Lista kompetencji to dodatkowo świetne miejsce do wykorzystania swoich słów kluczowych.

Infografika, dymki, diagramy

Jak już wspomniałam żyjemy w kulturze piktograficznej. Dlatego warto najważniejsze informacje zaprezentować w formie graficznej: infografiki, diagramu, dymków czy znanych z Word’a SmartArt’ów.

Co może znaleźć się na takiej infografice? Na przykład:
– umiejętności (np. poziom języka, prawo jazdy);
– sukcesy zawodowe (np. wygrane konkursy, liczba publikacji);
– liczba lat doświadczenia;
– liczebność zespołów, którymi zarządzałeś.

Do stworzenia infografiki możesz wykorzystać specjalne narzędzia i aplikacje (np. http://easel.ly, https://www.canva.com/). Pozwalają one wyróżnić najważniejsze informacje w prosty i szybki sposób.

Infografika - CV Managera
Infografika z mojego CV. Wersja anglojęzyczna.
Zdjęcie

Wielokrotnie pytano mnie, czy w CV powinno znaleźć się zdjęcie. Wielu managerów uważa, że ważniejsze są ich kompetencje zawodowe niż wygląd. Oczywiście, że są bardziej istotne. Ale też nie spotkałam rekruterów czy managerów, którzy podczas selekcji CV zwracaliby uwagę na atrakcyjność wizualną kandydatów. Zdjęcie to po prostu dodatkowa informacja na temat rekrutowanego.

Każdy z nas pamięta z rekrutacji zdjęcia, które przekazywały pozytywną lub negatywną informację o kandydacie. Zdjęcie, na którym widać psa kandydata zamiast jego twarzy, wykonane “lustrzanką” (czyli w łazienkowym lustrze) czy z tzw. “rąsi”, czy zdjęcie ze zbyt dużym dekoltem lub na plaży z wakacji. To tylko kilka negatywnych przykładów z ostatnich CV, które przeglądałam. Na tym tle zdecydowanie pozytywnie wyróżniają się klasyczne, biznesowe zdjęcia.

Jeśli nie masz takiego, poproś znajomego fotografa lub pasjonata robienia zdjęć, który ma dobry aparat, o zrobienie kilku zdjęć w biznesowym stroju i kontekście. Profesjonalnie wykonane, przedstawiające Cię w dobrym świetle zdjęcie – stanowi duży atut Twojego CV.

Referencje

Popularny marketing rekomendacji dotyczący produktów i marek sprawdza się także doskonale w przypadku Twojej marki osobistej. Referencje Twoich byłych przełożonych i współpracowników są bardzo cenną informacją. Jeśli posiadasz je w formie pisemnej lub internetowej (np. na LinkedIn lub GoldenLine), zamieść wybrane fragmenty w CV w formie cytatów. Jeśli nie, zapytaj swoich byłych przełożonych o możliwość zamieszczenia w CV w celach rekomendacji telefonicznej kontaktów do nich.

Szkolenia

Zamieszczać informacje o nich, czy nie zamieszczać? Ja zamieszczam informacje o najważniejszych szkoleniach, które w kontekście danego stanowiska mogą być przydatne. Nie wpisuję daty odbycia szkolenia – zabierają jakże cenne miejsce, a nigdy nie patrzę na nie podczas czytania CV.

Najważniejsze informacje płynące z listy odbytych kursów i szkoleń to ścieżka rozwoju, którą podążamy, oraz to jak budujemy swoje kompetencje. Informacja ta podkreśla również nasz nieustanny rozwój jako managera.

CV Managera powinno odzwierciedlać jego kompetencje i doświadczenie zawodowe. Często managerowie zapominają, że w ich aplikacji muszą podkreślić najważniejsze informacje i dane, by wyróżnić się wśród innych kandydatów. Zakładają, że inni wyciągną z ich CV kluczowe dane. Niestety praca rekrutera wiąże się z wieloma godzinami przeglądania licznych dokumentów. Warto zadbać o to, by nasze CV wyróżniło się. Gdyż skutkuje to większą skutecznością naszych aplikacji oraz adekwatnością otrzymywanych ofert pracy.

Tutaj znajdziesz kilka przykładowych szablonów CV Managera do wykorzystania jako wzór 🙂