Poznaliście już 4 pierwsze role zespołowe. Zanim poznamy kolejne to czas na to, by dowiedzieć się, jak to wszystko działa. Po co mi w ogóle wiedza o tych całych rolach zespołowych i jak wygląda test Belbina 🙂 Zatem dziś słów kilka ogólnie o teście, korzyściach i o tym, jak role grupowe funkcjonują w praktyce. Zapraszam!

Każda rola jest potrzebna w zespole, każda również wnosi inną jakość, wszystkie mają swoje plusy i minusy. Aby zespół był efektywny i zgrany, to każda rola powinna w nim funkcjonować. Należy jednak pamiętać, że jedna osoba pełni zazwyczaj więcej niż jedną rolę.

1 osoba 1 rola?

Czy jeśli w dobrych zespołach powinny zaistnieć wszystkie role, to oznacza, że zespoły powinny składać się z 9 członków? Nie, niekoniecznie. Jedna osoba ma zazwyczaj w swoim potencjale więcej niż 1 rolę zespołową. W danym zespole ujawniają się również te role, które są w ludziach najsilniejsze. Jeśli 2 osoby mają w swoim potencjale role “Koordynatora” i “Perfekcjonisty”, jednak u jednej “Perfekcjonista” będzie na pierwszym miejscu, a “Koordynator” będzie na słabszej pozycji. A u drugiej, układ będzie odwrotny. To zazwyczaj silniejsza rola będzie dominować u każdej z tych osób, a słabsza będzie mniej widoczna. Jest tak dlatego, że jeśli ktoś w zespole pełni już jakąś rolę w silny sposób, to inne, które rolę tą mają na słabszych pozycjach będą słabiej ją uwidaczniać i wykorzystywać. Zazwyczaj wykorzystują ją podczas nieobecności tej osoby lub gdy pracują w podgrupach bez tej osoby.

Zmiany ról

Czy jedna osoba w jednym zespole może być Koordynatorem, a w innym Implementerem? Oczywiście, że tak. Każdy z nas ma potencjał do kilku ról. W zależności od tego, jakie role i jak silnie funkcjonują w danym zespole, tak i my wpasowujemy się między nie, uzupełniając potencjalne braki. Są też osoby, które są mocno adaptacyjne, czyli potrafią uzupełniać brakujące role. Zatem w sytuacji brakujących ról, będą dążyć do ich kompensacji.

Zastosowania

Role zespołowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie spotyka się grupa ludzi mająca wspólny cel do zrealizowania. Wykorzystuje się je do budowy efektywnych zespołów – dobierając do zespołu osoby, które pełnią brakujące role. Świadomi liderzy często samodzielnie kompensują brakujące role, by zespół mógł dobrze, efektywnie pracować, bo warto wspomnieć, że zespół najlepiej współpracuje jeśli wszystkie role są w nim zagospodarowane.

Role, w których siebie widzimy…

…to nie zawsze role, w których widzą nas inni. Dlatego w raporcie z testu Belbina znajdziemy zarówno ocenę naszych ról przez siebie, jak i przez obserwatorów. Jak to się dzieje? Po wypełnieniu testu on-line możesz poprosić (w podstawowej wersji testu) do 6 osób, o to by uzupełniły krótki, 5-minutowy kwestionariusz on-line na Twój temat. Daje to dodatkową perspektywę do informacji o tym jak sam oceniasz siebie i “obiektywnej” oceny wynikającej z testu.

Jak wygląda test

Test Belbina zajmuje ok 20-25 minut i można go wypełnić on-line w języku angielskim. Uproszczona wersja polska jest dostępna na różnych stronach z testami on-line. Test można również często wypełnić na szkoleniach, warsztatach prowadzonych przez trenerów posiadających akredytację z tej metody… przez tych, którzy jej nie posiadają również zresztą 😉 Wypełniany dla 1 osoby test kosztuje obecnie 42 GBP, czyli ok 200 PLN (kurs na dzień publikacji to 1 GBP = 4,76 PLN). Test można również uzupełnić po polsku, jednak na stronie http://www.belbin.pl/ nie ma podanego cennika.

Co otrzymujesz? Oczywiście otrzymasz podstawową informacją, które role grupowe dominują w Twoim zachowaniu. To jednak nie wszystko. Raport zawiera również analizę kompozycji wszystkich 9 ról dla Ciebie. Ich ocenę przez Ciebie i przez obserwatorów. Zobaczysz również, które role preferujesz, a które przyjmujesz najmniej chętnie. Dodatkowo raport zawiera informacje o Twoich silnych stronach i obszarach do rozwoju oraz informację zwrotną i sugestie rozwoju w formie opisowej.

Dlaczego warto uzupełnić test

Test Belbina ma jedną podstawową korzyści, jak i inne podobne testów, zwiększa samoświadomość i możliwość ukonkretnionej pracy nad swoim rozwojem. Co mam na myśli pisząc “ukonkretnionej”? Mam na myśli pracę opartą o dane o naszych silnych i słabych stronach, naszym potencjale i feedbacku od obserwatorów.

W mojej ocenie taki test powinien przejść każdy manager. Nie tylko daje mu to informację zwrotną dotyczącą jego ról, ale też dowie się więcej jak funkcjonuje w zespole, co może wykorzystać do wzmocnienia / budowy swojego zespołu.

Dodatkowo warto wypełnić test wspólnie z całym zespołem – otrzymamy wówczas informację, jakich ról brakuje w naszym zespole i warto dorekrutować osobę, która takie role uzupeni. A także, a może przede wszystkim, otrzymamy informację o tym, jakie role przez których członków zespołu są preferowane, które są najsilniejsze i możemy dobierać zadania i odpowiedzialności, dopasowując je do potencjału poszczególnych członków zespołu.

Co chcielibyście jeszcze wiedzieć na temat ról zespołowych? Jak podoba wam się test Belbina? A może macie jakieś konkretne pytania? Dawajcie znać w komentarzach!

 

Ten post jest częścią cyklu na temat budowania zespołu. Wszystkie posty z tej serii znajdziesz pod tagiem #budowaniezespołu. Zapraszam!