Czy umiesz chwalić siebie, mówić o sobie dobrze, doceniać to, w czym jesteś dobra/y? Prowadziłam niedawno mini warsztaty, podczas których jednym z elementów było odpowiedzenie sobie na 2 pytania: w czym jesteś dobry/a? i za co cenią Cię inni? kiedy możesz powiedzieć Brawo Ty! To były pytania, na które było najtrudniej odpowiedzieć uczestnikom. A osoby, które odpowiedziały wylistowując swoje kompetencje, umiejętności i zalety, napotykał zdziwiony wzrok i pełne zaskoczenia komentarze.

Szczere docenianie siebie jest bardzo ważną umiejętnością i istotnym elementem budowania samooceny oraz samoświadomości. Często mamy tendencje do zaniżania swoich umiejętności, niedoceniania swoich osiągnięć i zapominania o swoich dobrych cechach.

Stąd dzisiejszy #poniedziałkowyeksperyment:

Brawo Ty!

Weź czystą kartę A4 i podziel ją na 4 części.

W 1 części zanotuj, jakie posiadasz umiejętności i kompetencje. Jesteś certyfikowanym coachem lub project managerem? Potrafisz zakodować stronę WWW? Potrafisz śpiewać lub malować, a może stepujesz? Mówisz kilkoma językami lub robisz piękne zdjęcia? Wszystko zanotuj w tej części.

W 2 części zanotuj wszystkie rzeczy, które udało Ci się osiągnąć w kończącym się właśnie roku. Skończyłeś studia, a może awansowałeś w pracy? Zrealizowałeś jakiś interesujący projekt lub zorganizowałeś ciekawy event? A może napisałeś książkę lub uruchomiłeś bloga? Wszystkie swoje osiągnięcia zanotuj w 2 części.

W 3 części wypisz wszystkie rzeczy, które zrobiłeś dla swojego rozwoju w ostatnim roku. Przeczytane książki, kursy online, szkolenia i warsztaty, konferencje, w których wziąłeś udział, kursy językowe, coaching etc. To doskonałe miejsce, by podsumować kierunek, w którym się rozwijasz.

4 część należy do osób, które Cię otaczają. Zapytaj co najmniej 3 osoby z Twojego otoczenia, za co najbardziej Cię cenią, jakie Twoje cechy są dla nich najważniejsze i co Cię wyróżnia. Mogą być to osoby z pracy, przyjaciele i/lub partner. Takie mini badanie możesz przeprowadzić np. pytając ich osobiście, mailowo lub robiąc ankietę. Jeśli nie chcesz/nie masz czasu zapytać – po prostu zastanów się, jakie Twoje cechy najczęściej doceniają inni, jakim feedbackiem dzielą się z Tobą współpracownicy lub za co w swojej ocenie rocznej docenił Cię Twój manager/szef.

Podsumuj wszystkie 4 części. Kolejno zastanów się, jak możesz wykorzystać swoje kompetencje i dobre cechy – wzmocnić je lub uwydatnić. Przemyśl też, czy z Twoich zainteresowań wyłania się silny trend rozwoju. Przede wszystkim jednak zapamiętaj to, co wylistowałeś i uświadom sobie, jak wiele potrafisz. Nie bój się mówić o swoich kompetencjach i umiejętnościach. Pycha nie jest dobrą cechą, nie jest nią jednak również fałszywa skromność lub zaniżanie swoich kompetencji. Jestem pewna, że każdy z nas ma w sobie ogromną wartość i warto ją doceniać. Nie tylko w innych, ale również w sobie. Doceń siebie i pamiętaj! Brawo Ty 🙂

Poniedziałkowy eksperyment to seria krótkich tekstów, w których zachęcam Was do przeprowadzania małych eksperymentów w Waszym życiu. Dzielę się także efektami swoich i wnioskami, które dla mnie z nich płyną. Zapraszam Was do komentowania: jak podoba Wam się dany eksperyment, jakie są Wasze przemyślenia z nim związane, a może macie propozycje kolejnych poniedziałkowych eksperymentów. Zapraszam 🙂